Sterk Bærum-seier i Alta

- Honnør til alle som har vært med oppover

Årets lengste bortetur i avstand er gjennomført - og samtlige poeng ble med hjem til AJ Arena fra Alta søndag formiddag. Med rekordtidlig avspark - 10.00 - var det bare å spikre seg foran skjermene med kaffe, egg og bacon og morratryne da Alta 2 tok i mot Sandvikas grønnkledde stolthet for anledningen inne i SmartDok Arena (tidligere kjent som Finnmarkshallen). 

Og selv om hjemmelaget var på hugget de første minuttene - så våknet grønntrøyene etter å ha kjent på forholdende innendørs de første ti minuttene av kampen. 

Fint samspill mellom Even, Selvær Arvesen og et bra legg finner Max Myrno - som rolig kan tæppe inn ledelsen etter tolv spilte minutter. 

Første omgang var ingen stor affære - og det var langt mellom høydepunktene sett med nøytrale øyne for de ca 25 som hadde kommet seg opp, ut og inn i SmartDok Arena søndag morgen. 

For mens de første førtifem ikke nødvendigvis var dynamitt - skjedde det langt mer i andre omgang. 

Bærum får straffe tidlig i andre omgang. 

Lasse Bransdal stiger frem - men forsøket går til side for mål. 

Om det tente hjemmelaget, vites ikke, men, Alta 2 våkner - og leverer sin beste periode i kampen. Først en stor sjanse hvor det er klabb og babb i Bærum-feltet - før vertene utlikner med 58 minutter spilt på uret. 

Så tok det helgrønne lokomotivet fullstendig over. 

Først med en gigasjanse i metallet fra corner. Like etter er Henrik Hanke Hafskjold servitør med et flott innlegg. Via Evenezer - til Lasse Bransdal - og 2-1 til Bærum etter sytti. Herifra og ut var det bare et lag i hallen. 

Arvesen spiller flott gjennom Lasse Bransdal - keeper redder til corner. 

Påfølgende corner svinges inn av Erlend Sivertsen - og det dukker Almin Dacic opp med pannebrasken. 3-1. 

4-1 kommer kun minutter senere. Da dagens kampreferent så kampen på Direktesports sending - kan vi kun spekulere i hvem som serverte Lasse (Omar eller Arve?)  At Lasse satte inn 4-1-derimot. Den var klink. Og da var kampen også avgjort. 

Nye sjanser kommer - og det trøkkes på. Kampens siste mål blir også det siste som skjer i kampen. Mathias Ødegaard Aasen har kommet inn - og er med på leken når han setter opp et nydeig angrep som via flere havner til slutt hos Omar Markovic som ruller inn 5-1. 

Game, set, match. 

- Godt med tre poeng mot et ungt og hardtarbeidende Alta-lag. Jeg er mer fornøyd med resultatet enn prestasjonen, men, all honnør til alle spillere som var med oppover. De har vist eksemplarisk oppførsel og taklet kamptidspunktet 10.00 veldig bra, sier en fornøyd Knut Nielsen til baerumsk.no etter kampslutt. 

Gjennom sikkerhetskontrollen på Alta Lufthavn tar vi også med oss kaptein Almin Dacics analyse av kampen. 

Vi ønsker gutta god tur hjemover med tre poeng i bagasjen! 

Norsk-Tipping-LIGAEN avd 1 - runde 10

Alta 2-Bærum SK 1-5 (0-1) 

SmartDok Arena: 25 tilskuere

Mål: 0-1 (12.) Max Myrmo, 1-1 (59.) 1-2 (71.) Lasse Bransdal, 1-3 (82.) Almin Dacic, 1-4 (85.) Lasse Bransdal), 1-5 (92.) Omar Markovic

Kort: Gult kort - Knut Nielsen 

Laget: Vedeler, Hanke Hafskjold, Dacic, Sivertsen, Markovic, Selvær Arvesen, Forca, Myrmo, Bømark Hanssen, Coric, Bransdal, 

Benken: Reinertsen, Hanke, Ødegaard Aasen (86.min for Sivertsen), Augdal (69.min for Coric), Hjelde (69.min for Bømark Hanssen)

Neste stopp er Trasop hvor Oppsal IF venter i NM-kvalifiseringen 2026 førstkommende onsdag klokken 19.00. 

Foto & Intervjuer: Christian Selvær Arvesen